Evde halı nasıl yıkanır? Sürekli ayağımızın altında olan evimizin ve hayatımızın parçası halılarımızı nasıl temizlemeliyiz?

Ne kadar sıklıkla süpürürseniz, halının donuk göründüğü bir gün gelir, halıyı temizlemek için yıkamanın zamanı gelmiştir. Yemek pişirme, dökülen yiyecekler ve vücut yağlarından kaynaklanan yağlar vakumlanamaz. Ya bir deterjanın ıslak, köpüklü solüsyonunda çözülmesi ya da kimyasal absorpsiyonla kaldırılması gerekir.

Evde Halı Nasıl Yıkanır ?

Bir halıyı kendiniz nasıl temizleyeceğinizi öğrenin ve istediğiniz zaman tüm zemin kaplamalarınızı hayata döndürebilirsiniz. Alan halıları bir odayı bir araya getirebilir, ancak aynı zamanda yaya trafiğinden evcil hayvanlara ve dökülmelere kadar dayak atarlar. Bir süre sonra, süpürmek onu gerçekten temizlemek için yeterli değildir ve işte o zaman bunu kendi başınıza nasıl yapacağınızı bilmek çok kullanışlı hale gelir.

Alan kilim temizliği, kolaylıkla üstlenebileceğiniz bir projedir. Bu görev için profesyonel halı temizleyicileri kiralamanıza gerek yoktur – halınız aşırı derecede narin değilse (örneğin antika bir halı , İran halısı veya doğuya özgü bir halı).

Not: Halıları bir programa göre temizlemeye gerek yoktur. Bunun yerine, halıları gözle görülür şekilde kirlendiğinde veya bir kokusu olduğunda temizlemelisiniz. Bu iyi yıpranmış alan halılarını nasıl yenileyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin, böylece ilk açtığınız zamanki kadar iyi görünsünler.

Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Evde Halı Nasıl Yıkanır?

1. Araç ve Gereçlerinizi Toplayın

Başarılı bir alan kilim temizliğini tamamlamak için tam olarak ihtiyacınız olan şey:

 • Halı şampuanı (veya hafif bulaşık sabunu)
 • Kova
 • Yumuşak kıllı fırça veya sünger
 • Su

İsteğe bağlı:

 • Lastik eldivenler
 • Bahçe hortumu
 • Islak-kuru vakum

2. Kir ve Kalıntıları Kaldırın

Halıyı her iki taraftan iyice vakumlayın . Enkazın her bir parçasının gittiğinden emin olmak istersiniz. Evcil hayvanınız varsa, kalan başıboş tüyleri almak için fırça aparatını kullanın.

3. Temizleyicinizi Karıştırın

Gerçek temizlik solüsyonu söz konusu olduğunda, bunun gibi Bissell’den bir halı şampuanı kullanabilirsiniz . Hangi şampuanı seçerseniz seçin, karıştırmak için özel talimatlarını (şişede bulunur) izleyin.

Alternatif olarak, bir kovada ılık suyla karıştırılmış hafif bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz. Halının çekmesine veya solmasına neden olabileceği için sıcak su kullanmayın.

4. Renk Testi Yapın

Fırçalamaya başlamadan önce, temizleyicinin renklerin çıkmasına neden olmadığından emin olun. Solüsyonu solmaz olduğundan emin olmak için halının köşesinde test edin. Renk akmazsa, bir sonraki adıma geçmek güvenlidir.

5. Halıyı Yıkayın

Bir sünger veya yumuşak kıllı fırça kullanarak, temizleme solüsyonunu halı üzerinde köpürtün. Durulamaya başlamadan önce temizleyicinin halının üzerinde beş dakika beklemesine izin verin. Bundan daha azı olursa, temizleme sürecini kısaltacaksınız. Yerleşmesi ve kiri kaldırmaya başlaması için beş dakika verin.

6. Halıyı Durulayın

Bir bahçe hortumu veya kova temiz su kullanarak sabunu halının üzerinden yıkayın. Tüm temizleme solüsyonunun alan kiliminden tamamen çıkarıldığından ve akan suyun kristal berraklığında olduğundan emin olun.

7. Fazla Suyu Çıkarın

Bu noktada halıdaki fazla sudan olabildiğince kurtulmak isteyeceksiniz, böylece daha hızlı kuruyacaktır. Varsa ıslak-kuru elektrikli süpürge kullanabilir veya şekerleme yönünde bir silecek kullanabilirsiniz.

8. Halıyı Kurumaya Bırakın

Bir alan halısını temizlemek için bir sonraki adım, sadece kurumasını beklemektir. Halıyı düz bir şekilde yatırın ve halının üst kısmının tamamen kurumasını bekleyin. Ardından, alt tarafın kurumasını sağlamak için çevirin. Hayranlar süreci hızlandırmaya yardımcı olabilir. Halıyı odaya geri götürmeden önce tamamen kuru olduğundan emin ol.

9. Halıyı Vakumlayın veya Fırçayla Çıkarın

Temizleme işlemi sırasında iplikler ve lifler sıkışabilir ve ezilebilir. Şimdi kuru olan halının üzerine bir vakum uygulayarak onları canlandırın veya yumuşak kıllı bir fırça ile fırçalayın. Artık işiniz bitti ve yeni temizlenmiş halınızın tadını çıkarabilirsiniz. Bir alan halısını kendiniz nasıl temizleyeceğinizi biliyorsunuz ve işi istediğiniz zaman tamamlayabilirsiniz.

Günlük hayatta sıkça kullanılan eşyalar arasında yer alan halıların çeşitli yıkama seçenekleri bulunmaktadır. Kullanmış olduğunuz halının cinsine uygun olacak şekilde yıkama seçeneklerini tercih etmeniz halınızı uzun yıllar boyunca kullanışlı bir şekilde kullanabilmeniz için oldukça önemlidir. Halılarınız firmamızda profesyonel çalışan ekibimiz ile en kaliteli halı şampuanları kullanılarak yıkanmaktadır.

Firmamızda halı yıkama konusunda dikkat edilmesi gerekenlere özenli bir şekilde dikkat edilmektedir. Profesyonel halı yıkama için firmamızı arayabilirsiniz.

Çamaşır Makinasında Halı Nasıl Yıkanır (Makinede Yıkanabilir Halılar)

Günümüz dünyasında makinede yıkanabilir halılar popülerlik kazanmıştır. Çünkü temizlemesi kolay, saklaması kolay ve bütçeye uygun . Ev dekorunuza en uygun olanı da kolayca bulabilirsiniz. Farklı malzeme, desen, renk, boyut ve fiyatlarda bulmak kolaydır. Pamuk, olefin, naylon, polyester, polipropilen ve viskon esaslı halıları tercih ederseniz çamaşır makinelerinde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Ayrıca süpürmeleri kolaydır.

Halılarda temizlik ve hijyen çok önemlidir. Özellikle evinizde çocuklarınız varsa sağlık açısından halıların temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir. Halıların yıkanması ve temizlenmesi başlı başına bir sorun iken kaymaz alt modeli yıkarken daha dikkatli olmak gerekir . Bu durumda makinede yıkanabilen halılar iyi seçimlerdir. İhtiyaçlarınızı karşılayacak ve ev dekorunuza uyacak. Temizleme özelliklerine ek olarak, çok ekonomiktirler.

Ev dekorasyonunun en büyük parçalarından biri olan ve kapladığı yer nedeniyle günlük yaşamda hep düşünülen halılar bazı sorumluluklar da beraberinde getiriyor. Sürekli ayak altında kalan halılar zaman zaman kirlenebilir. Görünmez kazalar sonucunda, başta çay ve kahve olmak üzere birçok içecek ve yiyecek halının üzerine dökülebilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi makinede yıkanabilen bir halınız varsa bu kirler ve lekeler sizin için sorun olmayacaktır.

Halı üzerindeki kir veya lekeler hızlı ve etkili temizlik gerektirir. Halı temizliğinde meydana gelebilecek sadece ani kazalar yoktur. Uzun yıllar kullanılabilen kilimler gün geçtikçe kirlenebilir. Toz ve mikropların birikmesi de sağlık açısından zararlı sonuçlar doğurabilir. Bütün bunlar halı temizliğinin önemini göstermektedir.

Yıkanabilir halılar, çamaşır makinelerinde yıkanabilen çeşitleri ile halı temizliğinde büyük kolaylık sağlar. Yıkamadan sonra solmamak, kumaşa zarar vermemek veya kabartmamak çok önemlidir. Bu nedenle makinede yıkanabilen halı için doğru seçimi yapmak gerekir.

Makinede Yıkanabilir Halı Modelleri

Bu gibi birçok seçenek vardır klasik ya da modern tasarımı, pamuk yıkanabilir halı, kaymaz zemin yıkanabilir halı, dikdörtgen veya yuvarlak yıkanabilir halı, yıkanabilir halı kilim, yıkanabilir koşucu halı . Makinede yıkanabilir halı modellerinde ince ve makineye sığacak şekilde ideal boyutta olmaları çok önemlidir . Ayrıca yıkanabilir halı fiyatları ürün modellerine göre değişiklik gösterebilir.

Makinede Yıkanabilir Halı Özellikleri

Yıkanabilir halı genellikle hafif ve incedir. Pamuklu, akrilik, viskon gibi kumaşlara sahip olabilen yıkanabilir halılar, ince yapısı sayesinde 4 metrekare ve 6 metrekare de olsa kolaylıkla temizlenebilir . Makinede yıkanabilir halı modelleri ve fiyatları da kumaş yapısı, kesim kalitesi, tüy uzunluğu ve tasarımına göre farklılık göstermektedir. Kaymaz zeminde yıkanabilir halılar genellikle banyo ve mutfaklar için üretilmektedir. Saçaklı veya saçaklı, geniş renk seçenekleri ve modern tasarımlarıyla kaymaz zeminde yıkanabilir halılar evlerdeki şık ve kullanışlı eşyalardan biridir.

Yıkanabilir halı kullananlar için öne çıkan öğelerden biri de halının yıkandıktan sonra zarar görmemesidir. Bu nedenle yıkanabilir ince halıların üretim kalitesi çok önemlidir. Kullanıcı incelemelerinde ürün tercihlerini artıran özelliklerin yanı sıra kolaylıkla silinebilir, temizlenebilir ve yıkanabilir. Yıkanabilir kaymaz halı modelleri özellikle güvenlik nedeniyle tercih edilmektedir.

Elbette tüm halılar çamaşır makinesinde yıkanamaz. Sadece bu cümleyi içeren halılar zahmetsiz bir temizlik sunuyor. Makinede yıkanabilir halılar, küçük lekeler için kolayca temizlenebilir yüzeyi ile yardımcı olur. Daha büyük lekeler veya kir olması durumunda çamaşır makinesi kullanılabilir. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Annelerin gönül rahatlığı ile kullanabileceği el yapımı yıkanabilir halılar makinede yıkanabilir, çevre dostu ve% 100 doğal pamuk halılardır. Yıkanabilir halılar, kullanım kolaylığı ve hijyenik yapısı nedeniyle pek çok kişi tarafından en çok sevilen ürünler arasında yer almaktadır. Esnafların özenle ürettiği bu yıkanabilir halılar bebeğinizin veya çocuğunuzun odasına ışık getirecek. İnternet üzerinden zevkinize ve bütçenize uygun yıkanabilir halıları sipariş edebilir, evinize renk katabilirsiniz. Yıkanabilir halı kullananların yaptığı yorumları gözden geçirerek birçok farklı tasarım, renk ve ebatta üretilen halılar hakkında merak ettiklerinizi de öğrenebilirsiniz.

Makinede Yıkanabilir Halı Tasarımları

Bahsedilen halılar sadece yıkanabilme özelliği ile değil şık tasarımlarıyla da ön plana çıkmaktadır. Renk ve model skalası oldukça geniş olan bu halılarda ev dekorasyonunuza uygun bir model bulmakta zorlanmayacaksınız. Genel olarak krem ​​rengi, kahverengi, açık gri renk aralıklarına sahip olan halılar farklı motifler de sunabilmektedir. Sade modellerin yanı sıra güller, çiçekler ve geleneksel motifler de görülmektedir. Ayrıca soyut nitelikli semboller ve çizgiler de alternatifler arasındadır .

Makinede yıkanabilen halıların yapısı incelendiğinde aralarında bazı farklılıklar olduğu açıkça görülmektedir. Bu halılar tüy bırakmayan bir yapı sergiler; ancak yumuşaklığı olumlu bir ayrıntı olarak kabul edilir. İnce olmalarının yanı sıra hafifliği ile de dikkat çeken halılar kolayca değiştirilebiliyor. Her yönüyle tatmin edici olduğu söylenebilecek makinede yıkanabilir halılar, klasik model aramaya gerek yoktur.

Makinede Yıkanabilir Halı Nasıl Yıkanmalıdır?

Fakat makinede yıkanabilir halılar nasıl yıkanmalıdır? Bu sorunun cevabı halıdan halıya değişse de çoğu halı 30 derecede sıkılmadan yıkanmalıdır Ayrıca% 100 pamuktan yapılmışsa yıkanabilir ince halılar için yumuşatıcı kullanılmamalıdır . Ayrıca çamaşır makinesine atılmak istemiyorsanız halı yıkama şampuanları ile de temizlenebilir.

Yine de halınız çamaşır makinesinde yıkanabilir olsa bile yıkama seçeneklerini gözden geçirmeniz gerekir Doğru temizlik için hassas ayarlara sahip yıkama programlarını tercih etmelisiniz40 dereceye kadar yıkanabilen kilimler daha yüksek sıcaklıklarda deforme olabilir.

 • 30 derecede yıkayın
 • Sıkmayın
 • Deterjan kullanmayın
 • Jel bazlı halı ise jel kısmını güneşe bırakmayın.
 • Halıyı uzun süre ıslak tutmayın
 • Halıyı gece ve kış günlerinde yıkamak kuruma sorunu yaratır. Bunun için sadece hafif deterjanlı nemli bir bezle silin.
 • Çamaşır makinesine koyacağınız halıyı üçgen şeklinde yerleştirdikten sonra tekrar katlayabilirsiniz.

Yıkanabilir halı kullananların dikkat etmesi gereken önemli bir nokta ürünlerin bakım ve yıkama şekilleridir. Yıkanabilir halılarınızı makinenizde maksimum 30 derecede düşük ayarda yıkayabilir, uzun süre güneşe maruz kalmadan düşük sıcaklıklarda kurutabilirsiniz. Düzenli olarak elektrikli süpürge ile temizleyebilir ve uzun veya gevşek ipler görürseniz makasla kesebilirsiniz.

Halı Temizleme Yöntemleri

Halıyı temizlemek için birden fazla yöntem vardır. Oluşan kir veya lekeye bağlı olarak değişen yöntemler etkili sonuçlar verseler bile genellikle zahmetli olarak görülmektedir. Günlük lekeler için havlu kağıt, çamaşır deterjanı, sabun ve bez yardımı ile temizlik yapılabilir . Ancak zamana bağlı olarak oluşan kirlilik, kullanıcıları halı yıkama hizmeti veren işletmelere mecbur bırakabilir. Halı yıkama makineleri de bir başka temizlik alternatifi olarak değerlendirilmektedir.

Çay, kahve gibi oldukça sık tüketilen içecekleri halının üzerine dökmek hızlı bir temizlik gerektirir. Islaklığın bir kağıt havluyla giderilmesi ve ardından etkili çamaşır deterjanı kullanılması önerilir. Ancak hızlı müdahale yapılmazsa sonuçlar daha ağır olabilir. Halının derinliklerine nüfuz eden lekeler zamanla kurur. Böylece lekeler olabildiğince inatçı hale gelir. Küçük temizlik dışında bahsedilebilecek bir diğer temizleme yöntemi halı yıkama makineleridir. Halı yıkama makinelerinin fonksiyonları temizlik için yeterli görülebilir . Halı yıkama hizmeti veren adresler genellikle uzun aralıklarla tercih edilmektedir.

Halı temizliği her zaman zor ve zahmetli bir süreç gerektirir. En kolay yöntem olarak görülen halı yıkama hizmetleri de ücretlerinden dolayı kullanıcıların düşünmesini sağlayabilmektedir. Ancak günümüzde halıların yapısı değişmeye başlıyor ve ortaya çıkan “makinede yıkanabilir halılar” da temizlik zahmetini ortadan kaldırıyor.

Çamaşır makinesinde halı yıkamak ilk bakışta imkansız görünebilir. Ancak yeni nesil, ince ve çamaşır makinesinde temizlemeye uygun halılar bulunmaktadır. Elbette halının kilogramı ile tambur hacminin de uyumlu olması şartıyla yıkanabilir.

Halı Yıkama Deterjanları

Halı yıkama işleri ev hanımları için büyük zorluk haline gelmektedir. Fakat firmamızda halılarınız titiz bir şekilde kaliteli deterjanlar kullanılarak yıkanmaktadır. Halılarınızın yıkaması sırasında kullanılan deterjanların kalitesi halınızın yıkama sırasında yıpranmaması için oldukça önemlidir. Firmamızda her çeşit halının yıkaması profesyonel ekibimiz tarafından yapılmaktadır. Firmamızda kaliteli halı yıkama deterjanları kullanılmaktadır. Halılarınızın temiz olması hijyenik bir ortamda yaşam sürebilmeniz için oldukça önemlidir.

Halı Yıkama Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halı yıkama dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Halı yıkaması yapılırken kullanılan deterjanlara ve yıkama çeşidine dikkat edilmelidir. Halılarınızın yıpranmadan temiz bir şekilde yıkanmasını istiyorsanız firmamızı tercih etmeniz gerekmektedir.

Firmamızda sektörde en kaliteli halı yıkama firması olduğundan dolayı birçok kişi tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Halılarınızın temizliği konusunda firmamızda çalışan ekibimize güvenebilirsiniz. Halılarınız yıkama sonrasında koku yapmadan güzel bir şekilde kurulanarak belirtmiş olduğunuz adrese gönderilmektedir.

Evde halı nasıl yıkanır gibi bir soru ya da sorun ile uğraşmaktansa bize halılarınızı emanet edebilirsiniz.

Hedef Halı Yıkama Fabrikası

2003 yılında bu sektöre fark yaratacak bir giriş yapan Hedef Halı Yıkama, İstanbul’da özellikle Avrupa yakasında 1.200 metrekarelik tesisinde, 8 ayrı bölge ve 63’ün üzerinde alt bölge birimi ile halı yıkama sektöründe müşterilerine yüksek kalitede hizmet vermektedir.