Kumaş koltuk ya da kanepeler harika görünür ve özellikle rahat olabilir. Peki kirlenirse koltuk nasıl yıkanır?

Ayrıca temizlik söz konusu olduğunda büyük bir kabus olabilirler. Ancak zaman zaman dökülmeler olabilir ve koltuğunuzu bu güzel plastik örtülerle süslemek istemiyorsanız, kumaş bir kanepeyi nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekecektir.

Bazı kullanışlı nasıl yapılır bilgilerinin yardımıyla koltuğunuzun salona layık statüsünü geri kazanın.

Ama önce… temizlemeden önce bakın
Bir kumaş kanepeyi düzgün bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi belirlerken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç faktör var.

Koltuk Nasıl Yıkanır?

Koltuk nasıl yıkanır? Zamanla yoğun kullanımdan kaynaklı olarak kirlenen koltukların yıkama ev hanımları için oldukça zordur. Bu nedenle koltuk yıkama işlerinizde firmamızı tercih etmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır. Koltuk yıkaması yapılmadan önce koltuk üzerindeki kumaşların yıpranmaması için en kaliteli temizlik ürünleri seçilmelidir. Koltuk yıkamasında soğuk su kullanılması oldukça önemlidir.

Firmamızda koltuk yıkama fiyatları oldukça uygun olduğundan dolayı firmamızı tercih edebilirsiniz. Kaliteli hizmeti uygun fiyata alabilmek için firmamızı tercih edebilirsiniz.

1. Üreticinizin talimatlarını gözden geçirmeniz gerekir:

Kanepenizdeki lekeleri çıkarmadan veya koltuğunuzu tazelemeden önce daima üreticinin temizleme talimatlarını kontrol edin. Bunu yapmamak, garantileri geçersiz kılabilir veya kanepenizi tamamen mahvedebilir.

2. Etiketler birçok temizlik sorusuna cevap verebilir:

Üreticinin talimatlarını bulamazsanız endişelenmeyin. Kanepe minderlerinin üzerinde, malzemenin suda çözünür olup olmadığı gibi önemli gerçekler hakkında size ipucu veren bir etiket bulunmalıdır. Etiketin bir tarafının koltuk örtüsünün temizliğini ele alabileceğini, diğer tarafının ise yastıkların kendilerinin yıkanması için bilgi sağlayacağını unutmayın. Temizlemeden önce doğru etikete baktığınızdan emin olun.

3. Bir temizlik etiketini doğru şekilde okumak sizi çok fazla kederden kurtarabilir:

Tipik olarak, koltuğunuzun temizlik etiketinde dört harften birini bulacaksınız. Her birinin ne anlama geldiği aşağıda açıklanmıştır:

 • W – Bu malzemeyi su kullanarak temizleyebilirsiniz.
 • S – Su yok. Özel bir solvent bazlı temizleyici satın almanız gerekecek.
 • WS – Bu koltukta su veya solvent bazlı bir temizleyici kullanabilirsiniz.
 • X – Yalnızca vakum.

4. Etiketlerde önerilen temizleme yöntemlerinden asla sapmamalısınız:

Su zararsız görünebilir, ancak özellikle solvent bazlı bir temizleyici gerektiren ve başka hiçbir şey gerektirmeyen bir kanepeyi temizlemek için kullanırsanız, tatsız bir sürprizle karşılaşacaksınız. İster inanın ister inanmayın, su aslında koltuğunuzda leke bırakacaktır. Mobilyalarınızı mahvetme riskini almayın. Etiketlere bağlı kalın. Kanepeniz için en iyisini bilirler.

Lekelenmişse Kumaş Koltuk Nasıl Temizlenir?

Kanepe etiketiniz “X” ile işaretlenmişse, onu yalnızca bir eklenti ile süpürmelisiniz. Ve artık bildiğiniz gibi, “S” etiketli kanepeler, bu belirli ürünler için ihtiyacınız olan talimatlarla açıkça etiketlenmesi gereken solvent bazlı temizleyiciler gerektirir. Aşağıdaki temizleme talimatları yalnızca “W” veya “WS” işaretli kanepeler için kullanılmalıdır.

Aşağıdaki ürünlere ve malzemelere ihtiyacınız olacak:

 • Döşeme aparatlı bir elektrikli süpürge
 • Koltuğunuzda akmayan en az üç adet açık renkli mikrofiber bez
 • Bir kova
 • Damıtılmış su (Musluk suyundaki mineraller kalıntıları geride bırakabilir. Hızlı bir İnternet araması, suyu damıtmak için bol miktarda DIY talimatları vermelidir veya hemen hemen her markette ucuz bir sürahi bulabilirsiniz.)
 • Sıvı bulaşık sabunu
 • Distile beyaz sirke

Not: Temizlemeye başlamadan önce her zaman malzemenin küçük, göze çarpmayan bir alanında ev yapımı solüsyonları test etmelisiniz.

 1. Kanepenizi elektrikli süpürge ile temizleyin, böylece temizlik sırasında kire veya döküntüye sürtünmeyin.
 2. Kovada yaklaşık 2 su bardağı damıtılmış su ile 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ve 1 yemek kaşığı sirke karıştırın.
 3. Temizleme solüsyonunuzla bir mikrofiber bezi nemlendirin.
 4. Lekeli alanları bezle nazikçe silin. Ovmayın veya ovalamayın. Bu, liflere zarar verebilir.
 5. Taze bir mikrofiber bezi damıtılmış suyla nemlendirin (bu sefer bulaşık deterjanı veya sirke kullanmayın) ve kalan sabunu temizlemek için etkilenen alanı kurulayın.
 6. Kuru bir mikrofiber bezle alanı bir kez daha kurulayın.
 7. Tamamen kuruduğundan emin olmak için alana bir vantilatör doğrultun.

Kanepenizi Buharla Temizleme – Buharla Koltuk Nasıl Yıkanır?

“W” veya “WS” olarak işaretlenmiş bir kanepeniz varsa, döşemelik buharlı bir temizleyici kullanabilirsiniz. Heyecanlanmadan önce, kanepenizin kumaşında kullanmanın uygun olup olmadığını görmek için üreticinin buharlı pişiricinin talimatlarına bakın. “W” ve “WS” kanepeler suya dayanabilirken, her zaman ısıyı kaldıramazlar.

Ek olarak, buharın kalıcı bir hasara neden olmayacağından emin olmak için kanepenin küçük bir yerinde nokta testi yapmak isteyeceksiniz.

Bir kanepeyi nasıl buharlı temizleyeceğinizi bulmaya gelince, gerçekten sadece üreticinin döşemeli buharlayıcı ile sağlanan talimatlarını takip edeceksiniz. Hangi ayarları kullanmanız gerektiğini size söylemelidirler. Yine de temizliğinizi daha başarılı hale getirebilecek birkaç püf noktası var:

 • Buharlı temizlemeye başlamadan önce kanepenizi elektrikli süpürge ile temizleyin. Buharda pişirdikten ve kanepe tamamen kuruduktan sonra tekrar vakumlayın.
 • Kanepenizi buharla temizlemek için güzel bir gün seçin, böylece pencereleri açıp odayı havalandırabilirsiniz.
 • Bazı buharlı temizleyiciler, kalıntıları toplamaya yardımcı olmak için mikrofiber bezler kullanır. Bunları buharlaştıkça değiştirmek isteyeceksiniz, böylece tüm kiri toplayabilirsiniz.
 • Buharlamadan sonra, tamamen kurumasına yardımcı olmak için koltuğunuza bir vantilatör doğrultun.
 • Boşaltmadan önce buharlayıcıdaki suyun soğumasını bekleyin.

Artık bir kumaş kanepeyi nasıl temizleyeceğinizi biliyorsunuz, böylelikle en sevdiğiniz programlara sarılıp akışa geri dönebilirsiniz. Çıkarmanız gereken başka lekeler var mı? O halde bize başvurun profesyonel temizliğin farkını görüp tadını çıkarın.

Uygun Fiyata Koltuk Yıkama

Firmamızda siz müşterilerimizin faydalanmaları için en uygun fiyata koltuk yıkaması yapılmaktadır. Koltuklarınızın temiz bir şekilde kısa sürede yıkanması için firmamızı tercih etmeniz oldukça önemlidir. Firmamız koltuk yıkama sektöründe en iyi firmalar arasında yer almaktadır. Koltuklarınızın yıkamasında kullanılmak üzere firmamızda en kaliteli koltuk yıkama şampuanları kullanılmaktadır. Firmamızı tercih etmeniz hem işlerinizi kolayca halletmek için hem de istediğiniz hizmeti uygun fiyata yaptırabilmek için oldukça önemlidir.

Koltuk Yıkamanın Doğru Adresi

Yoğun kullanımdan kaynaklı olarak kirlene koltuklarınızı uygun fiyata yıkatmak için firmamızı tercih etmeniz gerekmektedir. Kaliteli hizmeti uygun fiyata alabilmek için firmamızı tercih etmeniz gerekmektedir. Halılarınız kısa sürede yıkanarak belirtmiş olduğunuz adrese teslim edilmektedir. Firmamızda uygun fiyata koltuk yıkama hizmeti verildiğinden dolayı birçok kişi tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Kalitede öncü firmamızı tercih etmeniz eşyalarınızın eskimemesi için de oldukça önemlidir.

Koltuk yıkama hizmetimiz hakkında bilgi almak isterseniz içeriğimizi inceleyebilir ya da bizi arayabilirsiniz.

Neden Hedef Halı Yıkama’yı Tercih Etmelisiniz?

 • Bölgenin İşletme Ruhsatlı Tek Halı Yıkama Fabrikasıdır.
 • Makine Parkurunu %100 tamamlamış, Tam Otomatik Bilgisayarlı Yıkama sistemine sahiptir.
 • Garantili yıkama hizmeti vermektedir.
 • Firmamız PHTYD, İSHAYDER, MARHALFED, İSTEMO ve Kurumsal Halı Yıkamacılar Derneklerinin üyesidir.
 • İnsan sağlığına zararı olmayan şampuan ve malzemeleri kullanılmaktadır.
 • Firmamız 1. Sınıf, A Kalite yıkama belgesine sahiptir.

Hedef Halı Yıkama Fabrikası

2003 yılında bu sektöre fark yaratacak bir giriş yapan Hedef Halı Yıkama, İstanbul’da özellikle Avrupa yakasında 1.200 metrekarelik tesisinde, 8 ayrı bölge ve 63’ün üzerinde alt bölge birimi ile halı yıkama sektöründe müşterilerine yüksek kalitede hizmet vermektedir.