Bu pratik kılavuz yatağınızı alerjenlerden, leke ve kokulardan kurtarmak için yatak nasıl yıkanır ve ardından yeni görünmesi nasıl sağlanır açıklar.

Yatağınız, uykunuzda döktüğünüz ölü deri hücrelerini ve bunlarla beslenen toz akarlarını toplar. Bazı şilteler de küf ve koku barındırır. Alerjiniz veya astımınız varsa, kirli bir yatak semptomlarınızı daha da kötüleştirir. Eski şilteler kötü kokuyor ve lekeli şilteler utanç verici.

Evde Yatak Nasıl Yıkanır? Evde Yatak Nasıl Temizlenir?

Ev hanımları için yıkması oldukça zor olan eşyaların en başında yataklar gelmektedir. Yıkaması oldukça zor olan yataklarınız Hedef Halı Yıkama tesislerinde yatak yıkama hizmeti ile  firmamızda en kısa sürede uygun fiyata yıkanmaktadır. Zamanla yoğun kullanımdan dolayı kirlenen yataklarınız en kaliteli temizlik ürünleri kullanılarak yıkanmaktadır.

Evde Yatak Nasıl Yıkanır?

Evde Yatak Nasıl Yıkanır?

Firmamızda yatak yıkama fiyatları oldukça uygun olduğundan dolayı firmamızda birçok kişi tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Firmamızı tercih etmeniz eşyalarınızın kullanışlı ve temiz olması için oldukça önemlidir.

En iyi şekilde yıkanan yataklarınız firmamızda kurutularak evinize kadar teslim edilmektedir.

Evde yatak yıkamak için gerekli ekipmanlar:

 • Elektrikli Süpürge (ataşmanlı)
 • Birkaç temizlik bezi
 • Sprey şişesi
 • Bir kase
 • Ölçü kaşıkları ve bardakları

Gerekli olan malzemeler ise;

 • Sıvı bulaşık sabunu
 • Soğuk su
 • %3 hidrojen peroksit
 • Karbonat
 • Sofra tuzu – (şiltelerdeki kan lekelerini çıkarmak için)
 • Toz beyaz çamaşır deterjanı – (şarap veya kusmuk lekeleri için)

Evde Yatak Yıkama Talimatları

Evde yatak nasıl yıkanır sorunuz için aşağıda belirtmiş olduğumuz talimatları uygulayarak evde yatak temizliği yapabilir ya da bizim gibi profesyonel bir temizlik firmasından destek alabilirsiniz.

Tüm Yatak Takımlarını Çıkararak Yatağı Soyun

 1. Yatağınızı temizlemeye başlamadan önce tüm çarşafları ve battaniyeleri yatağınızdan çıkarın. Bu onları aklamak için harika bir zaman. Toz akarlarını öldürmek için üreticinin etiketlerinde izin verilen en sıcak ayarı kullanın.
 2. Yatak nasıl yıkanır sorunuz için devam edin ve yastıklarınızı ve kumaş yatak örtülerinizi de yıkayın.

Yatağınızın Kokusunu Giderin

 1. Evde yatak temizleme işlemi yaparken yatak kokularını gidermek için karbonat kullanın. Üzerine serpin ve nazikçe yatağınıza sürün, böylece yüzey nemiyle birleşsin.
 2. Yatağınızda ne kadar uzun süre karbonat bırakırsanız o kadar iyi çalışır. Mümkünse en az 15 dakika ve birkaç saat verin.

Leke İşleminden Önce Yatağınızı Süpürün

 • Yatağınızın kokusunu giderdikten sonra süpürmeniz gerekecek. Bunun için döşeme aparatını kullanın. Örtüşen dar yollarda yatağınızın üstünü ve yanlarını temizleyin. Çok fazla bastırmayın, aksi takdirde makinenizin emiş gücü azalır.
 • Dikişlerin ve kenarların yanındaki olukları da temizlediğinizden emin olun. İsterseniz bu parça için aralık ekine geçebilirsiniz.

Yatak Lekelerinden Nasıl Kurtulunur?

 1. Yatağınızdaki lekeleri çıkarmak için her birini lekelemeniz gerekir. Yatağınıza doğrudan hiçbir şey dökmeyin veya buharlı temizleyici veya halı şampuanı kullanmayın. Yatakların ıslanması amaçlanmamıştır ve ıslanırsa içinde küf oluşabilir, özellikle hafızalı köpük.
 2. Yatağınızı tekrar beyaz hale getirmek için aşağıdaki ev yapımı yatak leke çıkarıcılarını kullanın. Bir sonrakini temizlemeye geçmeden önce bir türdeki tüm lekeleri temizleyin. (Örneğin, yatağınızdaki tüm çiş lekelerini çıkarın, ardından kan lekelerinden kurtulun.) Bir sonraki türü temizlemeden önce bir tür leke çıkarıcının kurumasını beklemenize gerek yoktur.
 3. İdrar Lekesi Sökücü: Bir kasede 3 yemek kaşığı karbonat, 8 ons hidrojen peroksit ve az miktarda sıvı bulaşık sabununu karıştırın. Karışımı lekeye sürmek için bir bez kullan ama ıslatma. Temiz bir beze geçin ve nemi silin. Çalışırken bezini çevir, böylece lekeyi çıkarmak için her zaman yeni bir nokta kullanırsın. Kurumasını bekleyin.
 4. Ter Lekesi Sökücü: Nemli olana kadar ancak ıslanmayana kadar alana hidrojen peroksit püskürtün. (Genellikle püskürtme memesini doğrudan peroksit şişesinin üzerine koyabilirsiniz.) Alanın havayla kurumasını bekleyin. Peroksit kurudukça leke solacaktır.
 5. Kan Lekesi Sökücü: hidrojen peroksit ve 1 çorba kaşığı 2 ons birleştirin , her sıvı bulaşık deterjanı ve tuz. Bunu kan lekesinin üzerine yayın ve 10 dakika bekledikten sonra bir kaşıkla kazıyın. Kalıntıları gidermek için hidrojen peroksite batırılmış temiz bir bez kullanın. Alanın kurumasını bekleyin.
 6. Ev Yapımı Yatak Temizleme Köpüğü: Şarap, kusmuk veya bilinmeyen yatak lekelerini çıkarmak için bunu kullanın. Kuru bir köpük oluşturmak için 2 yemek kaşığı toz haline getirilmiş beyaz çamaşır deterjanını (mavi kristal içermeyen, oksijenli ağartıcı içermeyen) 1 çorba kaşığı su ile çırpın. Köpüğü lekenin üzerine yayın, 10 dakika bekleyin ve kazıyın. Kalıntıları gidermek için nemli bir bezle silin ve ardından havayla kurumaya bırakın.

Her İki Tarafını Temizlemek için Yatağınızı Çevirin

 1. Yatağınızın üst kısmı temiz ve kuru olduğunda, onu ters çevirip diğer tarafı temizlemek için 1-4 arası adımları tekrarlamak isteyebilirsiniz.
 2. Bunu, çoğu yaylı yatak gibi, her iki tarafta da aynı şekilde inşa edilmişse yapın.

Yatak Lekeleri Nasıl Önlenir?

 1. Yatağınızı lekelerden, küflerden ve alerjenlerden korumak, bir çarşaftan daha fazlasını gerektirir. Modern yatak koruyucuları, hipoalerjenik, su geçirmez bir katmana bağlı yumuşak bir kumaş kullanır. Sessizler ve sizi terletmiyorlar.
 2. Yatak örtüsünü yatağınızın üzerine yerleştirin ve ardından çarşafınızı ekleyin. Yatağınızı daha yumuşak hale getirmek için köpük pedi veya ped kullanırsanız, yatak örtüsü ile lastikli çarşaf arasına girer. Yatak kılıfınızı taze tutmak için ayda bir yıkayın; yatağınızı derinlemesine temizlemek veya üzerindeki lekelerden bir daha kurtulmak zorunda kalmayacaksınız.

Yatağınızı Temizlemeyle İlgili İpuçları

Aşağıda, yatakların temizlenmesi ve yatak lekelerinin çıkarılmasıyla ilgili sık sorulan bazı sorular bulunmaktadır.

Yatağımda Halı Şampuanı veya Buharlı Temizleyici Kullanabilir miyim?

Buharlı temizleyici kullanmak, havanın ve ışığın ulaşmadığı yatağınızın derinliklerine su iter. Yatağınız temelde büyük, kalın bir süngerdir. Birkaç gün karanlık, ılık bir yerde bırakılan ıslak bir süngerin kokusunu hayal edin. Yatağınızın içindeki bu nem, orada da küflenmeye neden olabilir. Sonra yeni bir yatağa ihtiyacınız olacak.

Yatağımı Ne Sıklıkta Temizlemeliyim?

Temiz yatağınızı iyi bir koruyucuyla kapattıysanız, bir daha asla derinlemesine temizlemeniz gerekmeyebilir. Hipoalerjenik ve su geçirmez olanı arayın. Koruyucuyu çıkarın ve kokuları ve alerjenleri gidermek için ayda bir yıkayın. Yatak koruyucusu olmadan, toz akarlarını, ölü deri hücrelerini ve yüzey alerjenlerini temizlemek için yatağınızı her ay süpürmeniz gerekir. Ardından yılda en az iki kez derinlemesine temizleyin.

Yatağımı Tazelemek İçin Esansiyel Yağlar Kullanabilir miyim?

Uçucu yağlar güzel kokar ama yine de yağdır. Kumaşa yağ sürmek, kalıcı bir leke haline gelebilecek kiri çeker. Ayrıca yatağınızı korumak için süpürüp örttüğünüzde uçucu yağın kokusunu almayacaksınız. Esansiyel yağları atlayın ve yatağınız bayat kokmaya başlarsa tazelemek için karbonat kullanın.

Yatağımı Ne Sıklıkta Çevirmeli veya Döndürmeliyim?

Yatağınızı çevirmek, tamamen ters çevirmeyi içerir. Yatağınız her iki tarafta da aynı şekilde yapılmışsa, eşit şekilde yıpranmasına yardımcı olmak için her üç ayda bir ters çevirmelisiniz. Bu aynı zamanda topaklanmasını veya uyuduğunuz yerde “vadiler” geliştirmesini de önleyecektir.

Yatağınızı baştan ayağa döndürmek, eşit şekilde yıpranmasına yardımcı olur. Her türlü şilte ile yapabilirsiniz. Yatağınızı yıkarken yapmanız en kolay yoldur ve şilte çıplak. Üç ayda bir veya sarkık hissetmeye başladığında yapmaya çalışın.

Yatak Yıkamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev hanımları için büyük sorun haline gelen yatak yıkama konusunda dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Yatak yıkama sırasında yatağınızın yıpranmaması için en kaliteli temizlik ürünlerinin kullanılması gerekmektedir. Yataklarınızda yıkama sonrasında koku oluşmaması için hemen kurutulması gerekmektedir.

Yataklarınızı kısa sürede en iyi şekilde yıkanması için firmamızı tercih etmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır. Firmamızda en kaliteli yatak yıkama makinaları bulunmaktadır.

En İyi Yatak Yıkama Firması

Firmamız sektörde yer alan en iyi yatak yıkama firmaları arasında yer aldığından dolayı siz müşterilerimiz için yatakları en iyi şekilde yıkamaktadır. Firmamızda uygun fiyata yatak yıkama işleri yapıldığından dolayı firmamız birçok kişi tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Yataklarınızın yıpranmadan temiz bir şekilde yıkanmasını istiyorsanız en uygun fiyata yıkama hizmeti veren firmamızı tercih edebilirsiniz.

Evde yatak nasıl yıkanır sorusu için alternatif cevaplarınız varsa bize bildirmekten çekinmeyin.

Hedef Halı Yıkama Fabrikası

2003 yılında bu sektöre fark yaratacak bir giriş yapan Hedef Halı Yıkama, İstanbul’da özellikle Avrupa yakasında 1.200 metrekarelik tesisinde, 8 ayrı bölge ve 63’ün üzerinde alt bölge birimi ile halı yıkama sektöründe müşterilerine yüksek kalitede hizmet vermektedir.