El Dokuma Halı Yıkama Hizmetleri

El dokuma halı yıkama hizmeti ile özenle dokunmuş halılarınıza zarar vermeden deforme olmadan güvenli bir şekilde yıkama hizmeti sunuyoruz.

El dokuma halılar; özel halı dokuma atölyelerinde genellikle ipek, yün, pamuk gibi kıymetli iplikler kullanılarak üretilir. Üretimde kullanılan ipliklerin boyaması özel kök boyalar ile yapılır. Bu nedenle el dokuma halıların yıkama işlemi de çok özeldir.

El dokuma halılarda aynı zamanda çok kıymetli olan el emeği göz nuru vardır. Bir halının dokunması haftalar hatta aylar sürebilir. Bu tür halılar her ilmeği tek tek el ile bağlandığı, her desenin özenle işlendiği halılar olduğu için hem madden hem de manevi olarak çok kıymetli halılardır. Bu tür halılar çok kıymetli olduğu için evimizin de en nadide köşelerinde yerini alır.

Keşfedin

Sorunsuz ve Profesyonel Bir Yıkama İçin;

Ruhsatlı ve Kurumsal Firmaları Tercih Edin.
  • 0212 873 26 26
  • 0555 640 64 40

Genellikle çok fazla kullanmadığımız evimizin misafir ağırladığımız odalarında evimizin büyük salonunda yer alan bu halılar çok fazla da kirlenmemektedir. Ama açıkta olduğu için yılda bir kere olsa da el dokuma halıların da yıkanması gerekmektedir. El dokuma halıların yıkanması diğer halılara göre çok daha zahmetlidir. Onun için halı yıkama firmaları bu tür özel halılarda farklı fiyat tarifesi uygulamaktadır. El dokuma halı yıkama işlemine tabi tutulurken çok dikkat edilmesi gerekir. El dokuma halı yıkama işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlara tek tek değinelim.

El Dokuma Halı Yıkamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

El Dokuma Halı Yıkamada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

El dokuma halılar yapısı bakımından normal makine de üretilmiş halılardan çok çok daha farklıdır. El dokuma halı yıkama işlemi yapılırken sıradan makine halılarına nazaran daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. El dokuma halılar ilmekleri el ile dokunduğu için makine halıları kadar sağlam bir yapıya sahip olmayabilirler. Bu yüzden dolayı el dokuma halılar sert yıkama işlemine tabi tutulursa ilmekleri kayabilir. Tazyikli su el dokuma halılara normal halılardan daha da fazla zarar verebilir. Bu tür hassas yapıya sahip olan halılar makine kullanımına da çok fazla uygun olmayabilir. Bu yüzden dolayı halı yıkama makinelerinin hassas olan modülü varsa o şekilde yıkama işlemine tabi tutulmalıdır. Eğer halı yıkama makinesi tek bir modülde çalışıyorsa o zaman el dokuma halı yıkama işlemi basit halı yıkama makinası veya el ile yıkanmaya özen gösterilmelidir.

El dokuma halılarda hassas bir yapıya sahip oldukları gibi aynı zamanda kök boya ile üretildikleri için yıkandıkları su kesinlikle soğuk olmalıdır. Ama el dokuma halılar diğer halılar kadar uzun süre suda bekletilmemelidir. Kök boyası ile boyanan iplikler doğal bir şekilde renklendirildiği için daha çabuk renk vermektedir. Bu nedenle el dokuma halıların yıkamasında halı çok uzun bir şekilde suda bekletilmeden, yıkama ve durulama işlemi biter bitmez hemen sıkma işlemine tabi tutulmalıdır. Aksi taktirde uzun süre suda kalan bu tür el dokuma halılar renk vererek halıların desenini bozabilir. El dokuma olan halıların sıkma işlemiden çıkardıktan sonra kurutma odasına alınmalıdır. Kurutma odasına alınan el dokuma halıları asarken çok daha hızlı kuruma sağlayan bölgeler tercih edilmelidir.

El Dokuma Halı Yıkamada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
0212 873 26 26
0555 640 64 40
Online Sipariş
Yeşilyurt Halı Yıkama
El Dokuma Halı Yıkama

El Dokuma Halılarda Ne Tür Deterjan Kullanılmalıdır?

El dokuma halı yıkama yapılırken makine halılarına kullanılan deterjanlarla yıkanmaması gerekmektedir. El dokuma halıların yıkamasında bu tür halıları yıkamak için özel olarak üretilmiş içerisinde ağartıcı madde bulunmayan deterjanlar tercih edilmelidir. El dokuma halılar da kullanılan iplikler genelde pamuk, yün, ipek oldukları için bu tür halılar bünyelerinde daha fazla organizma biriktirirler. Bu halıların yıkanmasında özellikle antibakteriyel deterjanların kullanılmasına özen gösterilmelidir. Çünkü anti bakteriyel deterjanlar halıda yer alan mikro organizmaları çok daha derinlemesine temizler.

Bu tür halılar genelde püsküllü yapıya sahip olurlar. Püsküller halıların uç kısımlarında kaldıkları için kire ve toza daha fazla maruz kalırlar. Aynı zamanda halı püskülleri beyaz oldukları için kiri daha çok belli ederler. Püskülleri makine halılarında kullanılan çamaşır suyu veya yoğun ağartıcı maddeler kullanılmamalıdır. El dokuma halıların hepsine olmasa da çoğunun dokuma kasnağı ipi yün ipliklerden oluşmaktadır. Bu durum da halının püsküllerinin sararmasına neden olabilir. Aynı zamanda suyu bünyesine diğer halılara nazaran daha hızlı çektiği için bu tür ağartıcı maddeler püsküller aracılığı ile halının iç kısımlarına ulaşabilir ve halıların renginde deformasyon oluşturabilir. Bu yüzden bu tür halıların püsküllerinin yıkanmasında da çok özenli davranılması gerekir.

Hızlı Sipariş Formu