Mum lekesi nasıl çıkar? mum lekesini çıkarmak biraz zor olabilir, ancak halı ve koltuklarınızı harap olmaktan kurtarmak kesinlikle mümkündür.

Halı, koltuk veya giysilerinizden balmumu damlalarını çıkarırken, her şeyden önce – lekeden uzaklaşın! Balmumu sertleştikten sonra balmumu çıkarmak daha kolaydır, bu nedenle giysinin liflerine daha derinlemesine çalışmak yerine kurumasını bekleyin. Balmumu katılaştıktan sonra, büyük kısmını kolayca çıkarabilirsiniz. Ardından, kalıntıları ısıtmak ve kağıt havluya aktarmak için güvenilir ütü ve kağıt havlu numarasını kullanmak isteyeceksiniz.

Halıdan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Evinizin halısı söz konusu olduğunda, muhtemelen bir veya iki ev temizleyiciniz beklenmedik lekelerle uğraşmaya hazırdır, değil mi? Kırmızı şaraptan mürekkebe ve çamura ve daha fazlasına, özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde halınızın neyle karşılaşacağını bilemezsiniz.

Halıdan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Peki halınızda mum lekesi olduğunda ne yaparsınız? Her şeyden önce halınız özel bir halı ise bunu bize emanet etmenizi tavsiye ederiz. Halınızın dilinden anlamıyor iseniz beklenmedik sonuçlar çıkabilir. Halı yıkama içeriğimizi inceleyerek hizmetimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Korkmayın – mum sever dostlar, halıdan mumu çıkarmak göründüğü kadar zor değil. Hazırlamış olduğumuz bu klavuz ile halıdan balmumu çıkarmak için kendi kendin yap kılavuzundan biraz yardım alarak, biraz beklenmedik bir balmumu pelüş halınıza kalıcı olarak zarar vermez.

Halıdan Mum Lekesi Çıkarmak için 1. Yöntem

 1. Balmumu lekesini fark ettiğiniz anda harekete geçmek önemlidir. Leke halının üzerinde ne kadar uzun süre kalırsa çıkarması o kadar zordur.
 2. Plastik bir poşeti buzla doldurun.
 3. Plastik poşeti, balmumu lekesiyle doğrudan halınızın üzerine koyun.
 4. Balmumunun birkaç dakika donmasına izin verin.
 5. Plastik poşeti çıkarın ve mat bir bıçak kullanarak cilayı halıdan sıyırmaya başlayın.
 6. Ardından, halınızın etkilenen bölgesine ya kahverengi bir kese kağıdı ya da temiz bir bez koyun.
 7. Sıcak bir ütü kullanarak, ütüyü yavaşça kağıt torba veya bezin üzerine bastırın. Malzemenin balmumu emmeye ve halıdan kaldırmaya başlayacağını göreceksiniz.
 8. Balmumu kalıntısı yok olana kadar 7. adımı yeni bir kağıt torba veya bezle tekrarlayabilirsiniz.
 9. Evde halı temizleme solüsyonu kullanarak, kalan balmumu kalıntılarını gidermek için alanı fırçalayın.

Ve işte karşınızda halıdan mum lekesinin nasıl çıkarılacağı sorusuna cevap vermenin bir yolu!

Halıdan Mum Lekesi Çıkarmak için 2. Yöntem

Halıdan mum lekesi nasıl çıkar sorumuzun yani mum lekesinin halıdan nasıl çıkarılacağı sorusunu ele almanın bir diğer başka yolu.

 1. Kör bir masa bıçağı kullanarak halıdan mumu çıkarın. Halı liflerinden yavaş yavaş mumun çıktığını görmeye başlamalısınız.
 2. Plastik bir torbaya birkaç buz küpü koyun ve plastik torbayı etkilenen bölgenin üstüne birkaç dakika koyun.
 3. Yine donmuş olabilecek ek mum kalıntılarını çıkarmak için kör bıçağı kullanın.
 4. Ev tipi elektrikli süpürgenin döşeme aparatını kullanarak gördüğünüz tüm cilaları vakumlayın.
 5. Renk lekesi bırakan renkli bir mum kullandıysanız, temiz beyaz bir beze az miktarda ovalama alkolü dökün. Yavaşça lekeye dokunmaya başlayın – halıyla fazla sert olmak istemediğiniz için ovalamayın.
 6. Temiz beyaz bir havluyla kuruyana kadar halıyı kurulayın.

Yani bir dahaki sefere birkaç balmumu lekesiyle karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini bileceksiniz. Halıdan mumun nasıl çıkarılacağını merak ettiğinizde, bu denenmiş ve test edilmiş yöntemlerden birini kullanarak sorununuzu birkaç dakika veya daha kısa sürede çözün.

Profesyonel ekipman kullanarak daha gelişmiş temizlik ve %100 memnuniyet garantisi için Hedef Halı Yıkama fabrikasını aramayı düşünün!

Koltuktan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mumlar çekici süslemeler yapar; hoş bir aroma ve yumuşak, romantik bir aydınlatma oluşturmak için kullanılabilirler – ve tabii ki elektrik kesintisinden bir süre kurtulmanıza yardımcı olabilirler. Bununla birlikte, kazalar meydana gelir ve eğer bir mum kanepeye damlar veya devrilirse, en küçük balmumu lekesi bile çok büyük bir sorun gibi görünebilir.

Koltuktan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Klavuzumuza başlamadan önce belirtelim koltuklarınızın dilinden anlamıyorsanız kesinlikle bu işe girişmeyin. Profesyonel bir koltuk yıkama hizmeti veren bizim gibi firmaları tercih edebilirsiniz. Koltuk yıkama içeriğimizi inceleyerek hizmetimiz hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bizi arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Neyse ki, koltuktan mum lekesini çıkarmak basit bir işlemdir ve çok sayıda özel ekipman gerektirmez.

Kumaş Koltuktan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaş koltuktan mum lekesi çıkarmak için öncelikle; dökülen balmumunun sertleşmesine izin verin. Plastik poşeti buz küpleriyle doldurup lekenin üzerine tutarak bu işlemi hızlandırabilirsiniz. Balmumu kurumadan önce silmeye çalışmayın, yoksa sadece etrafa yayarak daha büyük bir sorun yaratırsınız.

Sertleştikten sonra fazla balmumu mümkün olduğunca çıkarın. Bu, tereyağı bıçağı veya spatula gibi herhangi bir kör, düz kenarlı aletle yapılabilir. Mümkün olduğunca çok şey çıkarana kadar balmumunu yonga haline getirin.

Lekenin üzerine kağıt havlu gibi bir emici malzeme parçası koyun. Ütünüzü orta ateşte ayarlayın ve kağıt havluyu hafifçe ütüleyin. Ütünün ısısı balmumunu erittikçe kağıt havlu onu emer. Balmumunun kağıt havluya emildiğini görür görmez, balmumunu istemeden kanepeye geri ütülememek için yeni bir çarşafla değiştirin. Leke çıkana kadar taze kağıt havluyla tekrarlayın.

Deri Koltuktan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri koltuktan mum lekesi çıkarmak için öncelikle fazla sertleşmiş balmumunu, kumaş koltukta yaptığınız gibi, keskin olmayan, düz kenarlı bir aletle yontun. Kumaş bir kanepenin aksine, eğer dökülen şeyi balmumu katılaşmadan önce fark ederseniz, fazla mumu bir kağıt havluyla temizlemeyi deneyebilirsiniz. Balmumunun etrafa yayılmasını önlemek için, mum lekesini silmektense, hafifçe ıslattığınızdan emin olun.

Lekenin üzerine mısır nişastası veya kokusuz talk pudrası serpin. Bu, kağıt havlunun bir kumaş koltukta çalıştığı gibi davranır. Deriye kalıcı hasar vereceğinden, hiçbir koşulda deri koltuk üzerinde kağıt havlu ve ütü yöntemini kullanmamalısınız.

Mısır nişastasını veya talk tozunu parmaklarınızla lekeye sürün. Parmak uçlarınızdaki sürtünmeden kaynaklanan ısıyı hissedene kadar çok hızlı ovalayın. İki saat bekletin ve ardından tozu silin. Kalan leke varsa tekrarlayın.

Deri koltuktan mum lekesi nasıl çıkarılır sorumuzun cevabı bu kadar.

İhtiyacınız Olacak Şeyler

 1. Naylon poşet
 2. Buz küpleri
 3. Kör bıçak veya spatula
 4. Kağıt havlu
 5. Demir
 6. Mısır nişastası veya kokusuz talk pudrası
 7. Kumaş

Peki Giysilerden Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerden mum lekesini çıkarmak ve balmumu lekesini çıkarmanın zorluklarını ortadan kaldırmak için adım adım bu klavuzumuzu okuyun:

1. Fazlalıkları Kaldırın :

Balmumunun kurumasına ve fazlasını kazıyarak veya giysiyi dondurarak ve donmuş balmumunu kopararak gidermesine izin verin. Kalan balmumunu temizlemek için, kumaşın her iki tarafına desensiz beyaz kağıt havlular koyun ve alçak, buharsız bir ütü ile ütüleyin. Ütüyü uzun süre tek noktada bırakmamaya dikkat edin.

2. Ön işlem :

Balmumunda herhangi bir yağ lekesi kalırsa, lekeye Leke Çıkarma Sıvısı uygulayarak ön işlem yapın, giysiyi nazikçe ovalayarak veya yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanarak lekeye uygulayın. 5 dakika bekletin.

Giysilerden Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysilerden Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

3. Doz :

Doğru miktarda deterjan kullandığınızdan emin olmak için kapağı kullanın ve bir yüksek verimli makineniz varsa deterjan dağıtıcısına veya yüksek verimli olmayan bir makineniz varsa giysileri yüklemeden önce doğrudan tambura dökün.

4. Yük :

Deterjanı durulamadan, giysiyi diğer maddelerle birlikte yıkayıcıya yerleştirin. Deterjanı lekenin üzerinde bırakmak, yıkamanıza ekstra temizleme gücü sağlar.

5. Yıkama :

Belirtilen en yüksek yıkama sıcaklığında normal döngüde yıkayın. Daima giysinin bakım etiketindeki talimatları kontrol edin.

6. Boşaltın :

Döngü tamamlandığında, giysileri hemen çıkarın.

Yıkamadan sonra leke devam ederse, kurutma lekeyi sabitleyeceği için kurutucuya atmadan önce önceki adımları tekrarlayın.

Hedef Halı Yıkama Fabrikası

2003 yılında bu sektöre fark yaratacak bir giriş yapan Hedef Halı Yıkama, İstanbul’da özellikle Avrupa yakasında 1.200 metrekarelik tesisinde, 8 ayrı bölge ve 63’ün üzerinde alt bölge birimi ile halı yıkama sektöründe müşterilerine yüksek kalitede hizmet vermektedir.